Maturita
Na samém konci našeho studia na GVN nás čeká stará maturita, tak, jak ji známe z minulých let. Tuto sekci jsme zřídili, abychom Vám usnadnili přípravu nejen na maturitu. Zde byste se měli dozvědět obecné informace k této zkoušce z dospělosti, ale také informace o vysokých školách.
Vážení přátelé, je to tu!
Bratři a sestry, představte si, že tůdle ta maturita, už je tady, vidíte? Táááádyhle.. Takže nezoufejte, pěkně se naučte a bude to, že jo.
První oficiální informace k naší maturitě
Datum:
do 31.1.2010 - odevzdání přihlášky k maturitní zkoušce
6.4.2010 - písemná práce z češtiny
17.5. - 20.5. 2010 - maturity 8.A
21.5.2010 - předávání maturitního vysvědčení
Seznam povinných a volitelných maturitních předmětů:
povinné: Český jazyk, Anglický jazyk nebo Německý jazyk nebo Francouzský jazyk nebo Ruský jazyk
volitelné: Anglický jazyk nebo Německý jazyk nebo Francouzský jazyk nebo Ruský jazyk, Základy společenských věd, Dějepis, Zeměpis, Matematika, Fyzika, Chemie, Biologie, Informatika a výpočetní technika, Estetická výchova
Nejčastěší otázky na Testy Studijních Předpokladů (TSP)
V tomto článku Vám dáme odpovědi na nejčastější otázky, které máte ohledně testů studijních předpokladů, které využívá Masarykova univerzita v Brně pro přijímací zkoušky. Určitě zde najdete odpovědi na otázky, které jste si kladli, ale báli jste se zeptat.
Pár odkazů na zajímavé stránky
10 rad jak zvládnout maturitu v pohodě!
O maturitě se říká, že je zkouškou dospělosti. Něco pravdy na tom asi bude, protože kromě prověření vašich školních vědomostí se zároveň ukáže, jestli se dokážete samostatně naučit velký objem látky a zvládnout psychický nápor, který s sebou maturita přináší. Stres si vytváříte jednak sami (třeba tím, že nestíháte opakovat, jak jste si předsevzali), jednak k němu přispívají otázky od kamarádů a členů rodiny typu: „Učíš se?“, „Už máš vypracované všechny otázky?“, „Uděláš to vůbec?“... A do toho se máte učit! Nakupte si včas vypracované maturitní otázky, zvolte si vhodně maturitní předměty, případně začněte chodit na kurzy, doučování v předmětech, které vám tolik nejdou, přesto z nich budete maturovat, případně dělat z nich příjímací zkoušky.
Jak se psychicky připravit k maturitě a přijímací zkoušce na VŠ
Nestačí se jen „našrptat“, zvlášť když přesně nevíte, co všechno se máte učit. Na tak důležitý krok, jako je maturita a po ní přicházející přijímací zkouška na vysokou školu, je třeba se připravit skutečně důsledně a s dostatečným předstihem. Oslovili jsme proto MUDr. Janu Schmidtovou, která pracuje jako psychoterapeut a psychiatr již více než devět let, a zeptali se jí, jak se z pohledu odborníka dá den „D“ v pohodě zvládnout.
Veřejné vysoké školy - webové stránky
- Akademie múzických umění v Praze
- Akademie výtvarných umění v Praze
- Česká zemědělská univerzita v Praze
- České vysoké učení technické v Praze
- Janáčkova akademie múzických umění v Brně
- Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
- Masarykova univerzita v Brně
- Mendelova zemědělská a lesnická universita v Brně
- Ostravská univerzita v Ostravě
- Slezská univerzita v Opavě
- Technická univerzita v Liberci
- Univerzita Hradec Králové
- Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem
- Univerzita Karlova v Praze
- Univerzita Palackého v Olomouci
- Univerzita Pardubice
- Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
- Veterinární a farmaceutická univerzita Brno
- Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava
- Vysoká škola ekonomická v Praze
- Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
- Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích
- Vysoká škola umělecko-průmyslová v Praze
- Vysoké učení technické v Brně
- Západočeská univerzita v Plzni
- Vysoká škola polytechnická Jihlava
Jak to chodí..
Na českých středních školách je maturita nepovinná. Většina žáků se k ní ale dobrovolně přihlásí, neboť její úspěšné složení je nutnou podmínkou přijetí ke studiu na vysoké škole. Žáci, kteří maturitní zkoušku nesloží, mají ukončené středoškolské vzdělání bez maturity, což mohou doložit vysvědčením z posledního ročníku.
Maturita se v Česku skládá ze dvou částí - písemné a ústní.
Písemnou zkoušku vykonávají žáci v podobě slohové práce v českém jazyce. V den zkoušky dostanou na výběr několik témat a jim odpovídajících slohových útvarů, z nichž si jedno zvolí a jejich volba je zapsána do maturitního protokolu. Poté mají čtyři hodiny na vypracování práce, při níž musí pracovat samostatně, ale mohou používat Pravidla českého pravopisu. Hodnocení maturitní písemné práce je pětistupňové (1 – výborná; 2 – chvalitebná; 3 – dobrá; 4 – dostatečná; 5 – nedostatečná).
Ústní zkoušku skládá žák před zkušební komisí z minimálního počtu čtyř předmětů, z nichž ze zákona je povinný český jazyk a literatura. Navíc může žák dobrovolně vykonat zkoušku z dalších předmětů. Hodnocení každého z předmětů je opět pětistupňové, přičemž k úspěšnému absolvování zkoušky musí žák získat z každého předmětu alespoň za čtyři (kromě předmětů, z nichž zkoušku vykonal dobrovolně navíc). Známka z českého jazyka se určuje na základě výsledků obou zkoušek (písemné a ústní), přičemž známka z písemné zkoušky tvoří alespoň 30 % celkové známky.
Pokud žák zkoušku absolvuje úspěšně, obdrží maturitní vysvědčení.
Databáze vysokých škol 2009/2010
Pouze orientační - toto je pro zájemce o rok 2009-2010 - příští rok můžou některé obory chybět nebo můžou být i jiné, nové. Můžete se podívat na stránky těch škol, které se Vám líbí, na jak dlouho mají akreditaci pro výuku daných předmětů.
Petice za odklad státní maturity
Díky iniciativě studentů a učitelů, kteří sepsali a podepisují petici za odložení státních maturit, byly státní maturity odloženy na další roky, takže se nás již netýkají. Ani pro ročníky pod námi však není jisté, zda už oni budou maturovat podle státních maturit. Více se dozvíte na webu www.novamaturita.cz.
Maturitní kánon - literatura
Na toto téma se vedou neustále dlouhé a nekonečné spekulace, jak to nakonec bude. Zde si můžete prohlédnout kánon vytvořený přímo pro naše gymnázium našimi učiteli. Podle všeho byste si měli vybrat 20-30 knih podle obtížnosti maturity, které by se měly do podrobna rozebírat v hodinách češtiny. Pokud se chcete dozvědět více, koukněte na známý web novamaturita.cz
Katalog požadavků
Dnes bychom se mohli podívat na to, co po nás zkoušející budou chtít u maturity, abychom uměli. Vše je přehledně zpracované v katalozích pro jednotlivé předměty. Zde si je můžete prostudovat. V podstatě se jedná o stejné učivo,které musíme znát i na starou maturitu.
Katalog požadavků pro Čj a lit. – základní úroveň
katalog požadavků pro Čj a lit. – vyšší úroveň
Katalog požadavků pro ZSV – základní úroveň
Katalog požadavků pro ZSV – vyšší úroveň
Katalog požadavků pro chemii - obecná úroveň
Katalog požadavků pro biologii - obecná úroveň
Katalog požadavků pro dějepis - obecná úroveň
Katalog požadavků pro zeměpis - obecná úroveň
Katalog požadavků pro fyziku - obecná úroveň
Katalog požadavků pro dějiny umění - obecná úroveň
Maturitní noviny
A začneme hnedka zostra. Na školu nám přišly první tiskoviny týkající se maturity. Zde si je můžete pročíst a vyvodit z nich závěry.